Spooky FAQ ;-)

I made a little FAQ about me and my blog – if you have another questions leave here a comment, I will reply or edit this post :)
Zrobiłam małe FAQ o mnie i moim blogu – jak macie inne pytania, zostawcie komentarz pod notką to albo odpowiem albo zedytuję ten post :)

1. In the majority of my photos you can see my left (dominant) hand – that’s why you can see a rough skin on my middle finger very often (it’s from a pen/pencil). Unfortunately, I have a very dry skin so there are cuticle issues from time to time. A hand in vertical position is my right hand.

 Większość zdjęć to zdjęcia lewej dłoni, która jest u mnie dłonią dominującą – stąd widać bardzo często suchą i odgniecioną skórę na środkowym palcu (miejsce, gdzie styka się z palcem długopis). Niestety przy mojej bardzo suchej skórze powracają mi systematycznie problemy ze skórkami. Dłoń ułożona w pionie to dłoń prawa.

2. I was a nail biter since my childhood, I stopped this bad behavior at the beginning of 2010. This blog was a really good motivation to prevent me from doing this ever again.

Większość życia obgryzałam paznokcie, przestałam definitywnie na początku 2010 roku. Blog zdecydowanie mnie zmotywował do tego, aby do nałogu nie powrócić.

3. I don’t have a naturally pretty nails :-( They are also very weak and thin, I can file them only in rounded shape (otherwise they are easy to break). Pity because I have very strong and thick hair : But you can’t get everything right?:) I like shorter nails more than the long ones.

Nie mam naturalnie ładnych paznokci :-( Są do tego bardzo słabe i cienkie, mogę je piłować tylko w zaokrąglony kształt (inaczej łatwo je połamać). Szkoda, bo włosy mam bardzo mocne i gęste : Ale nie można mieć wszystkiego prawda?:) Nie przepadam za długimi paznokciami, zdecydowanie wolę krótkie.

3. I rather like to apply thinner coats, so I use 3 coats of nail polish very often. Most of people will use only two when I use three.

Wolę malować warstwy cieńsze niż grubsze, więc przy recenzjach niejednokrotnie mam podane trzy warstwy do pełnego krycia, wielu osobom wystarczą wtedy dwie.

4. I don’t use a topcoat for making swatches. If I’m using use one I always mention it in a blogpost.

Nie używam topcoatu do swatchy, jeżeli nałożę to zawsze jest to wyraźnie zaznaczone w notce.

5. I have a definitely warm skintone (even it sometimes looks like a cool one in my pics), thats why some colors can look a little different on a cool skintone persons nails.
Mam zdecydowanie ciepły odcień cery (mimo, że czasami na zdjęciach wydaje się chłodny), stąd też niektóre kolory mogą się różnić w odbiorze niż u osoby z chłodnym odcieniem.
6. In my opinion, good lighting isn’t enough to get accurate nail polish pictures – thats why I use a software to edit. I always have a specific nail polish bottle near me when I’m working on my pics. I also sometimes remove some thing from them – like cat fur from my nails ;-)
Moim zdaniem aby zdjęcia dobrze oddawały kolory nie wystarczy odpowiednie oświetlenie – każde zdjęcie odpowiednio obrabiam w programie graficznym mając obok butelkę z danym lakierem. Dopuszczam też małe poprawki typu wymazanie kociej sierści z palca ;-)

7. I always take photos on my balcony, in natural lighting – I have only few indoor pics. I have better light conditions outside than in my flat. Swatching during winter is a little bit of hardcore, but I only wrap up and try to make them very fast ;-) In my opinion photos taken in sunny winter day (with a lot of snow) are ones of the best ;-)
Zdjęcia robię na balkonie w naturalnym oświetleniu – nieliczne tylko były wykonywane wewnątrz mieszkania, na zewnątrz mam zdecydowanie lepsze oświetlenie niż w mieszkaniu. Jak jest zima to jakoś trzeba sobie radzić – ciepło się ubieram i szybko robię zdjęcia ;-) Moim zdaniem zdjęcia robione w słoneczny zimowy dzień (gdy jest dużo śniegu) są jednymi z lepszych ;-)
8. I make swatches in sessions – I don’t have a a lot of time for blogging during workweek and when I come back home I don’t have a good light conditions (best time for me is between 11:00 and 16:00) – I choose a bunch of nail polishes and I paint my nails one after another.
 Swatche robię sesjami – nie mam czasu na co dzień robić zdjęć na bloga, bo zanim wrócę z pracy to światło nie jest już idealne (z reguły najlepiej robi mi się zdjęcia pomiędzy 11:00 a 16:00) – wybieram grupę lakierów do zdjęć i po kolei maluję nimi paznokcie.
9. I don’t judge lasting period of polishes – I would say it’s very individual and depends on a person. I think  a nail polish itself matters as much as other factors, such as products used to create a manicure (a base or top coat), condition of your nails, number of coats, the way you live (your work especially) and most importantly, individual features of nails. For instance, on my nails polishes tend to last for a shorter time, so I don’t think it makes sense to judge lasting period in my blogposts. I change nail polish almost every day anyway, as I get bored easily and any chipping or tipwear annoy me a lot, so I prefer to paint my nails again than to look at it. Kind of fetish.

Nie oceniam praktycznie nigdy trwałości – jest to cecha indywidualna u każdej osoby. To jak długo trzyma się lakier zależy nie tylko od niego samego, ale też od preparatów użytych do manicure (jak baza czy topcoat), stanu paznokci, ilości warstw, trybu życia (a w szczególności pracy) a przede wszystkim od indywidualnych cech paznokci – na moich lakiery się trzymają o wiele krócej niż u większości osób więc ocenianie trwałości byłoby niemiarodajne. Do tego zmieniam prawie codziennie kolor paznokci, bo szybko mi się nudzą, a nawet najmniejszy odprysk czy wytarte końcówki cholernie mnie irytują więc wolę zmienić manicure niż na to patrzeć. Taki fetysz.

10. In my opinion there is nothing like a one brand nail polish lasting time – it depends on e.g. a nail polish finish, polishes from one brand can have a totally different lasting time. Glitters and holos have the worst lasting time, glassfleck have the best.

Moim zdaniem nie ma też czegoś takiego jak trwałość lakierów konkretnej marki – w zależności od np. wykończenia trwałość w obrębie jednej marki może być diametralnie różna. Zdecydowanie najgorzej trzymają się brokaty i holo, najlepiej glassflecki.

 11. For me it’s very hard to paint nails with true pastel polishes – I know the rules, but I like to paint my nails slower than faster and it doesn’t work in pastels.
Bardzo kiepsko mi wychodzi malowanie paznokci typowymi pastelami – zasady znam ale jakoś wolę malować wolniej niż szybciej co przy pastelach nie zdaje egzaminu.
12. I like thin polishes a lot more than the thicker ones. I like thin brushes, because my nails are quite narrow and it’s easier to paint with them near the cuticles. That’s why I don’t like OPI Pro-wide brush.

Zdecydowanie wolę lakiery rzadkie niż gęste, ponieważ mam dość wąskie paznokcie łatwiej maluje mi się przy skórkach cieńszymi pędzelkami. Dlatego też nie lubię szerokich pędzelków OPI Pro-wide brush.
13. My favourite nail polish finishes are glasslecked and shimmers, favourite colors are green and blue. I hate mauve polishes, I don’t like nude and taupe very much.
Moje ulubione wykończenia to glassfleckowe i shimmerowe, ulubione kolory to zielony i niebieski. Nie znoszę lakierów w kolorze tzw. mauve, nie przepadam za nude i taupe.

14. My favourite nail polish brand is China Glaze, my favourite brand from Poland is Colour Alike.

Moja ulubiona marka lakierowa to China Glaze, z polskich Colour Alike

15. Just recently I got into cycling, so it’s much harder to take of my nails at moment and as a result, I have less time for blogging, but nail polishes aren’t my only thing ;-)

Od jakiegoś czasu moją drugą pasją jest kolarstwo, więc coraz trudniej dbać mi o paznokcie i mam mniej czasu na bloga, ale nie tylko lakierami się żyje ;-)16. I use Olympus SP-565UZ camera

Używam aparatu Olympus SP-565UZ

17. Don’t ask me how many polishes I have in my stash – here is the list, I always update it when I get something new (or give something away) :)

Nie pytajcie mnie ile mam lakierów w zbiorach – tutaj jest lista, zawsze ją uaktualniam jak coś nowego dochodzi (lub jak coś oddaję) :)

 • MANIA w świecie lakierów

  Jesteś świetna, uwielbiam Twój blog i jak czegoś szukam, to zawsze u Ciebie znajduje. Jesteś takie guru lakierowe, mimo iż nie przepadam za kształtem Twoich paznokci, rozumiem, że natury nie idzie zmienić. Poza tym nie każdy jest idealny, ale dobrze jest akceptować się takim jakim się jest. A propos …. Nigdy bym nie powiedziała, że obgryzalas paznokcie, bo sa tak zadbane…i te super skórki. Czytam dalej i z niecierpliwością czekam na kolejne posty lakierowe:-)

  • sabbatha

   no niestety, kwadratowe odpadają – próbowałam ale to nie jest mój naturalny kształt. Ogólnie do tych się przyzwyczaiłam już i nawet mi się podobają mimo, że kiedyś się okrągłym opierałam :>

  • MANIA w świecie lakierów

   Najważniejsze abyś dobrze się w nich czuła, bez względu na to co mówią inni:-)

  • sabbatha

   dziękuję :>

  • Zgadzam się z tym lakierowym guru :) Mój Firefox zna Cię już na tyle, że jak tylko wpiszę „s” w pasek adresu, od razu podpowiada mi adres Twojego bloga :D

   Ogólnie za takim kształtem paznokci też nie przepadam (u siebie), ale Twój jest tak charakterystyczny dla Ciebie, że jakoś już sobie nie wyobrażam, żebyś miała inny. Kojarzy mi się ze świetnymi swatchami :))

   A odnośnie FSQ zgadzam się, że trwałość lakieru to cecha indywidualna u każdej osoby, u mnie holo trzymają się całkiem nieźle :)

  • FAQ oczywiście ;)

 • Ja podejdę do tego z zupełnie innej strony, skąd tak dobrze znasz angielski? :D

  • sabbatha

   właśnie na blogu zaczęłam swój angielski rozwijać – nie używałam go jakiś czas ale jednym z celów dla których założyłam bloga była chęć obcowania chociaż w ograniczonym stopniu z tym językiem w formie pisanej. Na szczęście mam dobrą wróżkę Rrose Selavy z WhalesNails która jest tak miła, że mi poprawia czasami te wypociny i rozwiewa językowe wątpliwości :-) Angielski jest dość ograniczony w lakierowym świecie, nie trzeba znać wielu słów :D

 • ojacię, pracujesz, a tu notka praktycznie codziennie :P czy masz pracę biurową, która pozwala Ci na skrobnięcie notki? Ja nic nie napisałam od 3 tygodni, od kiedy pracuję. od środy idę na praktykę, więc jest luźniej. tyle lakierów stoi w kolejce, ech :P

  • sabbatha

   pracę mam owszem biurową ale nie ma takiej opcji, żeby pisać w niej notki :P po prostu mam gotowe zdjęcia, ich obrobienie to kilkanaście minut, napisanie notki to kolejne kilkanaście i tak w pół godziny można napisać a pół godziny da się wysupłać w ciągu dnia :)

  • sabbatha

   a zapomniałabym – ja jestem ogólnie bardzo dobrze zorganizowaną osobą w pracy i na bloga to też przechodzi – systematyczność nigdy nie była moją mocną stroną ale organizacja już tak :)

 • Kosmetykowy Bzik

  Potwierdzam- jesteś guru lakierowe:D

  • sabbatha

   och tak drapcie mnie po pleckach, łechtajcie moją próżność ;p

 • Czy można się dowiedzieć, jakim sprzętem robisz zdjęcia?

  • sabbatha

   Olympus SP-565UZ – dopisałam do FAQ :)

  • sabbatha

   ogólnie prawie każdym aparatem można zrobić dobre zdjęcia tylko trzeba się nauczyć :)

  • Dzięki :) Robisz świetne zdjęcia i dobrze obrabiasz, są bardzo zbliżone do rzeczywistości.

 • It is good to know more about you

 • Ev

  Sporo ciekawostek, najbardziej zaskoczyło mnie „taśmowe” robienie swatchy – malujesz i zmywasz, malujesz i zmywasz? Podziwiam ;)

  • sabbatha

   dokładnie tak ;-) dlatego czasami pod koniec skórki już nie dają rady ale od jakiegoś czasu mam czas raz na 2-3 tygodnie aby robić zdjęcia a do tego co chwilę łamię paznokcie więc trzeba robić zapasy :-)

 • It is good to know more about you

 • Tak tak, dziewczyny mają rację ! Szczególnie jeśli chodzi o wykończenia lakierów. Spooky niczym słownik :) A właśnie, ile posiadasz lakierów w swoich zbiorach?

  • sabbatha

   880 jakos, po lewej jest lista :)

 • Ofc, że jesteś guru. I to leworęczne guru. Jakoś mi tak raźniej ;)

  • sabbatha

   hehe :>

 • miałam okazję na żywo widzieć i malować te słynne paznokcie! HA!!! Nie chciałam się potem myć przez tydzień, ale mąż zasugerował, żeby jednak tego nie robić ;) a całkiem poważnie – że jesteś moim guru to nie muszę Ci mówić :D

  • sabbatha

   oj tam placku nie pajacuj ;p

 • Używasz lakierów więcej niż raz każdego? I jeżeli masz tych lakierów tak z osiem setek, czy nie masz poczucia, że jednak się marnują, kiedy Ty codziennie zmieniasz kolor?

  • sabbatha

   używam więcej niż raz, dużo lakierów używałam kilkukrotnie. Nie mam takiego poczucia, ja nie chcę ich zużywać – chcę je mieć, kolekcjonować i patrzeć na nie oraz cieszyć się nimi. To nie kremy czy balsamy, żeby miały się popsuć. Jak na razie jeden lakier mi zasechł – brokatowy tani Wibo ;-)

  • sabbatha

   dokładnie, teraz do tego są takie lakiery że i po 10 lat potrafią być zdatne do użycia. Zresztą wystarczy w porę użyć rozcienczalnika.

  • sabbatha

   są specjalne rozcienczalniki, na dniach zrecenzuję jeden z nich.

  • sabbatha

   a w porę czyli jak gęstnieje a nie jak całkiem zaschnie ;-)

  • heffitka

   czyli rozumiem, ze wg Ciebie lakiery się trzymają kilka lat? :) bo mając taką kolekcję i systematycznie ją powiększając (chyba) szybko wszystkiego nie zużyjesz :)

  • heffitka

   Może coś więcej o tym wspomnisz? Jak mam rozumieć ” w pore”, czyli kiedy? i z czym rozcieńczać? Chyba nie ze zmywaczem do paznokci bo wtedy cały lakier siada …

  • heffitka

   super, byłabym wdzięczna za recenzję rozpuszczalnika :)

 • heffitka

  Zawału o mało nie dostałam jak zobaczyłam twoją kolekcję lakierów :) Masz więcej niż w niejednym butiku kosmetycznym :)

  • sabbatha

   nie mam z tym problemu :)

  • heffitka

   I jeszcze, chciałam się zapytać, skoro zmieniasz lakier codziennie, to czy codziennie nie stoisz przed dylematem, jaki kolor pomalować dziś? :) Ja mając tylko 20 lakierów mam z tym duży problem :)

 • heffitka

  Szczerze mówiąc nie wiem gdzie mogę pisać, mianowicie zobaczyłam że polecasz sklep Transdesign. com jednakże jak zobaczyłam przy rejestracji, oni wysyłają tylko w obrębie USA i Kanady, więc jak je kupujesz? Chyba, ze coś się pomyliłam?

  • sabbatha

   wysyłają normalnie do Polski, przy składaniu zamówienia wybierzesz sobie kraj :-) I najlepiej zamawiać 9 lakierów w paczce bo wtedy wysyłka się odpowiednio kalkuluje, więcej do paczki nie wejdzie najmniejszej.

  • sabbatha

   do 9 lakierów bodajze 23 dolary dlatego nie oplaca sie mniej.

  • heffitka

   a ile kosztuje sama wysyłka przy zakupie 9 lakierów a ile np za 2 lakiery? Jakoś na ich stronce tego nie mogę znaleźć, może wpierw trzeba się rejestrować?