Savina Charm

You know, that I rather choose orange toned reds than pink ones. But this polish is not a true red, is more like a raspberry one (or coral). I was suprised, how nicely it looked on my nails. When I’m wearing pink toned polishes like this one, mostly I feel weird. But not this time. I noticed also, that my male friend was lurking at my nails and I think he liked them too :P I had one issue with application – it is very thin (like many China Glaze cremes) so I flooded my cuticles few times. You can see 2 coats on the photo. It is actually quite brigh, when I compared it with China Glaze Hey Sailor (only in the bottles) I noticed that Savina is much more pink and a little bit brighter. Now I think that it can be similar to Essie Canyon Coral, I need to check this out ;] You can buy Savina polishes at Eurofashion.

Wiecie, że raczej wybieram pomarańczowe odcienie czerwieni zamiast różowych. Ale ten lakier to w sumie nie jest prawdziwa czerwień, to bardziej malinowy odcień (albo koralowy). Byłam zaskoczona jak dobrze prezentuje się na moich paznokciach. Z reguły jak mam tak mocno różowe odcienie na paznokciach czuję się dziwnie, ale nie tym razem. Zauważyłam nawet, że mój kolega ciągle zerkał z partyzanta na moje paznokcie i chyba też mu się podobały :P Na zdjęciach możecie zobaczyc 2 warstwy. Tak jakby się zastanowić, to jest dość intensywny, jak porównałam go z China Glaze Hey Sailor (tylko w butelkach) to Savina jest o wiele bardziej różowa i jest intensywniejsza. Tak sobie teraz myślę, ze może być zbliżony do Essie Canyon Coral , będę musiała koniecznie to sprawdzić ;] Lakiery Savina można kupić na Eurofashion.

shadow / w cieniu

sunlight / w słońcu

this product was sent to me for review / produkt ten został mi wysłany do recenzji
 • Bardzo ładnie się prezentuje, zwłaszcza na drugim zdjęciu :)

 • P4ulin3ck4

  Ale cudowny odcień! :)

 • miałam go sobie dzisiaj kupić :D ^^

 • thenailaholic

  Very pretty! I want to order some Savina polishes, but there aren’t any swatches or anything on the only site I can find them on. Boo.

 • Elektryzująca czerwień :)

 • So pretty! I haven’t tried Savina polishes yet… :)

 • Hi!
  Found ur Blog on Flickr and loved!
  I´m from Brazil, and don´t speak english well, but i´ll try.
  Never heard about this brand, Savina, but the collor is really pretty! =]

  I´m following ur Blog ;)

  Kisses
  Dani

  jellyshotz.com.br